Які наслідки несплати податку на нерухомість фізичної особи?

конструктор договоров Украина

ПИТАННЯ

Підкажіть, будь ласка, які заходи передбачені законодавством, якщо фізична особа не буде платити податок на нерухомість на одну з квартир, що належать йому (фізичній особі) ?

ВІДПОВІДЬ

Податку на нерухомість присвячена ст. 265 Податкового кодексу. Відповідно до цієї правової нормі базою оподаткування в цьому випадку є житлова площа об'єкта нерухомого майна. Квартира є об'єктом житлової нерухомості відповідно до пп. «Г» п. 14.1.129 ст. 14 НК. Відповідно, на квартири поширюється податок на нерухомість, передбачений ст. 265 НК.

Наскільки зрозуміло з суті питання, у фізичної особи перебувають у власності кілька квартир. Однак автором не зазначено про наявність або відсутність при цьому будь-яких особливостей, які передбачають можливість звільнення від оподаткування цих об'єктів нерухомості згідно зі ст. 265 НК (наприклад, яка-небудь з квартир належить багатодітній сім'ї і т. д.). Тому слід виходити із загального порядку оподаткування, передбаченого законодавством для таких випадків.

Для початку в цій ситуації фізична особа має право скористатися податковою пільгою, що передбачає звільнення особи від податкового зобов'язання з приводу одного з об'єктів нерухомості, що належать йому. Порядок використання такої пільги визначається п. 265.4 ст. 265 НК. Якщо це фізична особа володіє як мінімум однією квартирою з житловою площею до 120 м2, воно звільняється від оплати податку за цю нерухомість. Однак за всі інші квартири (незалежно від їх площі) доведеться платити податок у загальному порядку, без пільг. При цьому слід врахувати, що за замовчуванням така пільга стосується квартири, де зареєстровано місце проживання власника кількох квартир. Але якщо платник податків бажає застосувати пільгу до якої-небудь іншій квартирі, він має право вибору. Враховуючи те, що ПК не передбачає порядок реалізації такого вибору, фізична особа може опротестувати отримане податкове повідомлення-рішення, де пільговий порядок поширюється на іншу квартиру, ніж бажає платник податків. Для цього слід звернутися до податкового органу, який направив власнику квартир це податкове повідомлення-рішення.

Згідно з пп. 265.7.2 ст. 265 ПК податкові органи повідомляють платника податків про суму податку на нерухомість, що підлягає сплаті, та відповідних платіжних реквізитах за допомогою податкового повідомлення-рішення, що відправляється за адресою об'єкта житлової нерухомості до 1 липня звітного року. Платник податків, який не має претензій до суми нарахованого податку, повинен оплатити це податкове зобов'язання протягом 60 днів з моменту отримання податкового повідомлення - рішення (у порядку, передбаченому законодавством).

У разі неоплати податку, спочатку наступають небажані для платника податків наслідки у вигляді штрафних санкцій. Ст. 126 НК визначає, що при затримці оплати до 30 календарних днів включно штраф становить 10% від суми податку. При затримці оплати більше 30 календарних днів - у розмірі 20% суми податку. Крім цього, за кожен день прострочення оплати податку нараховується пеня у порядку, визначеному главою 12 НК і відповідною Інструкцією ДПАУ.

У разі відмови фізичної особи від оплати податку (в тому числі шляхом ігнорування ним податкового повідомлення-рішення) податкове зобов'язання вважається невиконаним. Це тягне за собою притягнення особи до кримінальної та фінансової відповідальності у загальному порядку.

Кримінальну відповідальність у разі умисного ухилення від оплати податків визначає ст. 212 Кримінального кодексу. Виходячи з диспозиції цієї норми, кримінальної відповідальності може підлягати de jure будь-який суб'єкт, що має податкове зобов'язання, але навмисне не виконуючий його. Тобто як юридична особа (точніше, його посадові особи, відповідальні за нарахування та сплату податків), так і фізична особа, навіть не займається підприємницькою діяльністю. Однак для притягнення до кримінальної відповідальності необхідно, щоб сума неоплаченого податку перевищувала в тисячу і більше разів перевищує встановлений законодавством неоподатковуваний податком мінімум доходів громадян. Але при цьому слід врахувати, що платник податків підлягає звільненню від кримінальної відповідальності, якщо до моменту притягнення до відповідальності він сплатить належний податок і відшкодує державі шкоду, заподіяну несвоєчасним виконанням податкового зобов'язання.