Правила повітряних перевезень пасажирів і багажу

Як показує практика, основними проблемами, з якими стикаються пасажири при повітряних перевезеннях, є скасування або затримка рейсів, втрата або пошкодження багажу, а також незадовільна якість обслуговування в аеропортах і на борту повітряних суден.

Основним нормативно - правим актом, що регулює правила здійснення повітряних перевезень, є наказ Міністерства інфраструктури України від 30 листопада 2012 р. № 735 «Про затвердження Правил повітряних перевезень пасажирів і багажу» (далі - Правила повітряних перевезень).

Правила повітряних перевезень надають пасажирам ряд прав, якими потенційно можна скористатися в спірних ситуаціях.

1. Компенсації пасажирам у разі відмови в перевезенні, скасування або затримання рейсів.

Згідно із загальним правилом при скасуванні рейсу пасажир має право на компенсацію, якщо його не поінформували про скасування рейсу за два тижні до запланованого часу відправлення.

У разі скасування рейсу перевізник зобов'язаний спочатку знайти серед пасажирів - добровольців, готових відмовитися від підтвердженого бронювання в обмін на винагороду, узгоджене між перевізником і такими пасажирами.

Крім виплати такої винагороди, перевізник зобов'язаний запропонувати пасажирові на його вибір або відшкодування вартості перевезення (протягом 7 днів), або зміна маршруту до місця призначення. Якщо пасажирів, згодних добровільно відмовитися від польоту рейсом, не опиниться, перевізник має право відмовити пасажиру в перевезенні, при цьому сплативши компенсацію у таких розмірах:

• 250 євро - для рейсів з дальністю польоту до 1500 км ;

• 400 євро - для рейсів з дальністю польоту від 1500 до 3500 км ;

• 600 євро - для рейсів з дальністю польоту більше 3500 км.

У той же час перевізник не зобов'язаний оплачувати зазначену компенсацію, якщо доведе, що причиною скасування рейсу були надзвичайні обставини або непереборна сила, які неможливо було запобігти.

У разі скасування рейсу і продовження подорожі іншим рейсом або за іншим маршрутом, пасажири повинні бути безкоштовно забезпечені:

• харчуванням і прохолодними напоями - згідно часу очікування нового рейсу;

• місцями в готелях - у випадках, якщо пасажири змушені чекати відправки протягом однієї або більше ночей ;

• наземним трансфером за маршрутом аеропорт - готель - аеропорт ;

• можливістю здійснити два телефонних дзвінка або телекс -, факс - повідомлення, повідомлення електронною поштою, якщо для цього існують технічні умови аеропорту.

На практиці повітряні перевезення часто здійснюються іншим перевізником, ніж перевізник за договором. У такому випадку претензія і позов за вибором пасажира можуть подаватися або до перевізника за договором, або до фактичного перевізника, або до обох

У разі затримки рейсу більше ніж на 2 години (рейси дальністю до 1500 км) ; 3:00 (рейси від 1500 км до 3500 км) ; 4:00 (рейси більше 3500 км) перевізник зобов'язаний надати пасажирам харчування і прохолодні напої. У тому випадку, якщо рейс відкладається на наступний день, перевізник зобов'язаний надати пасажирам готель і трансферт аеропорт - готель - аеропорт.

У тому випадку, якщо затримка рейсу перевищує 5 годин, перевізник зобов'язаний запропонувати пасажирові на його вибір або відшкодування вартості перевезення (протягом 7 днів), або зміна маршруту до місця призначення.

У тому випадку, якщо при зміні рейсу перевізник розміщує пасажира у класі, який нижче класу, зазначеного у квитку, перевізник зобов'язаний протягом семи днів відшкодувати пасажирові різницю від застосовуваного тарифу.

2. Компенсації у разі втрати, пошкодження або затримки доставки багажу.

Отримання пасажиром багажу в багажному відділенні без пред'явлення претензій передбачає його доставку в належному стані відповідно до умов перевезення.

Тому якщо Ви не задоволені перевезенням Вашого багажу, перш за все необхідно оформити акт про неналежну перевезенні багажу (PIR - Property Irregularity Report) ще до виходу з багажного відділення аеропорту прибуття.

Претензія щодо неналежного перевезення багажу повинна бути спрямована перевізнику відразу після виявлення пошкодження (втрати частини багажу) і протягом 7 днів з моменту отримання багажу. У разі затримання перевезення багажу претензія повинна бути заявлена ??протягом 21 дня з дати, коли багаж був переданий у розпорядження пасажира.

Претензії щодо втрати багажу висуваються перевізнику після закінчення 21 календарного дня з того моменту, коли багаж повинен був прибути до місця призначення.

На практиці повітряні перевезення часто здійснюються іншим перевізником, ніж перевізник за договором. У такому випадку претензія і позов за вибором пасажира можуть подаватися або до перевізника за договором, або до фактичного перевізника, або до обох.

3. Якість обслуговування при повітряних перевезеннях.

Як правило, авіакомпанії, що піклуються про своє майбутнє, достатньо трепетно ??ставляться до якості обслуговування пасажирів, тому що від сприйняття їх послуг з боку пасажирів залежить їх сприйняття на ринку, а значить, конкурентоспроможність і можливість отримання прибутку в майбутньому. Але, як показує практика, так відбувається не завжди.

Правила повітряних перевезень досить детально регламентують стандарти якості обслуговування пасажирів як в аеропортах, так і на борту повітряного судна.

Так, в аеропортах перевізник серед іншого зобов'язаний забезпечити пасажирів візуальної та / або акустичної інформацією про час відправки і прибуття повітряного судна; місці, часу початку і закінчення реєстрації на рейс ; затримку або скасування рейсів і їх причини і т. д.

У тому випадку, якщо перевізник не забезпечує виконання встановлених законодавством стандартів обслуговування, пасажир має право підняти питання про захист своїх прав як споживача відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів»

Правила повітряних перевезень передбачають ряд вимог до обслуговування пасажирів на борту повітряного судна, які забезпечують комфортні та безпечні умови польоту. Так, наприклад, температура повітря в салоні має бути не нижче 18 і не вище 25 градусів за Цельсієм, тиск у салоні повинно відповідати встановленим нормативам і т. д.

Перевізник зобов'язаний забезпечити пасажирів безкоштовними прохолодними напоями з розрахунком 100 або 150 мл на годину польоту (в залежності від пори року). Забезпечення пасажирів харчуванням залишено Правилами повітряних перевезень на розсуд перевізника, але, як показує практика, майже всі авіакомпанії забезпечують пасажирам харчування на борту. При цьому Правила повітряних перевезень навіть регламентують допустиму температуру закусок, страв і напоїв, які пропонуються пасажирам на борту : гарячі страви - +65 / 70 градусів за Цельсієм ; гарячі напої - +75 градусів за Цельсієм і т. д.

Нормативи, передбачені Правилами повітряних перевезень, також можуть дещо відрізнятися в залежності від класу обслуговування (бізнес - клас або економ - клас). Так, наприклад, відстань між сидіннями в бізнес - класі має бути не менше ніж 78,71 см, а в економ - класі - не менше ніж 73,66 см і т. д.

У тому випадку, якщо перевізник не забезпечує виконання встановлених законодавством стандартів обслуговування, пасажир має право підняти питання про захист своїх прав як споживача відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів».

Віталій Тертиця,

юрист Юридичної групи «LCF»