Відміна печаток: за і проти

конструктор договоров Украина

Проектом Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення принципу провадження господарської діяльності суб'єктами приватного права без застосування печаток » № 8215 від 11.03.2011 року (далі - Проект Закону № 8215) суб'єктам господарювання пропонується спростити процедуру відкриття бізнесу шляхом добровільного переходу до проставлення печатки на документах.

Проектом Закону серед іншого пропонується внести зміни до ч. 4 ст. 62 Господарського кодексу України, яка викладена наступним чином:

«Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків і може мати печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом».

На даний момент судами була сформульована позиція щодо скріплення документів печатками, яка дублюється в листі Міністерства юстиції України від 01.10.2003 р. № 15-14-376 «Про нумерації і наявності печатки юридичної особи на контракті », що містить положення, що: «угода, вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою ».

Хочеться додати, що на сьогоднішній день судова практика щодо відсутності відбитка печатки на договорі судами не розглядається як одна з підстав для визнання договорів недійсними.

У разі прийняття Проекту Закону № 8215 слід зазначити його позитивні моменти:

1. Установа бізнесу в Україні дійсно максимально спроститься і процедурно наблизиться до законодавчим вимогам іноземних держав. Відсутність обов'язкового скріплення документів печатками максимально наблизить Україну до числа тих країн Європи та СНД, які не вимагають скріплення документів відбитком печатки суб'єктами господарювання.

2. Процедура початку ведення бізнесу в Україні буде більш прозорою для іноземних інвесторів.

Однак, враховуючи реалії ведення бізнесу, не варто забувати, що такі дії можуть також спростити можливість здійснення рейдерського захоплення підприємства. Не виключено також збільшення подачі позовів про визнання недійсними угод і підробок підписів.

У будь-якому випадку підприємцю необхідно буде на свій страх і ризик приймати рішення щодо використання або невикористання друку при здійсненні господарської діяльності або ж приймати рішення щодо нотаріального посвідчення договорів, що, у свою чергу, призведе до додаткових витрат.

Мар'яна Рішко,

юрист Goldblum and Partners