Кіпр : незмінні лише зміни

конструктор договоров Украина

Банківська криза на Кіпрі торкнувся велику кількість бізнесів, що мають у своїх структурах кіпрський «елемент». Багато хто не хоче так просто втратити свій капітал і намагаються знайти способи захисту або, принаймні, зниження втрат. Але найголовніше - імідж Кіпру як юрисдикції, яку вважали надійною і зручною формою для структурування бізнесу, очевидно, серйозно постраждав.

Що ж сталося, які проблеми виникли у компаній, які їхні рішення і подальші дії ?

Ситуація на Кіпрі

Останні кілька місяців влада Кіпру активно шукали зовнішні джерела фінансування, які повинні були допомогти стабілізувати почала відчувати серйозні проблеми банківську систему. Коли в лютому 2013 року стало ясно, що Росія не стане збільшувати виданий Кіпру кредит, жорсткий результат переговорів з ЄС, який мав досить багато претензій до податкової та банківській системі Кіпру, став питанням часу. Зокрема, ми припустили, що інтереси бенефіціарів з країн СНД постраждають в значній мірі в силу відсутності стратегічної сили, що захищає їх інтереси в даній ситуації.

Нестабільність ситуації була досить очевидною і, як це видно з лютневої статистики Європейського центрального банку, тримачі вкладів у кіпрських банках частково змогли передбачити (або дізнатись) про насуваються проблеми і заздалегідь виводили кошти : згідно цієї самої лютневої статистикою з республіки було виведено близько одного мільярда євро.

У понеділок, 25 березня, стало відомо про рішення Єврогрупи на додаток до виділеним 10 мільярдам євро зобов'язати Кіпр самостійно вишукати 5,8 млрд. євро. У середині тижня, 27 - 28 березня, почали з'являтися офіційні кіпрські документи, що містять нові правила, і вже в четвер відбулося відкриття банківських установ.

Тимчасові обмеження на перерахування і зняття грошових коштів

Нові тимчасові правила встановили максимальний розмір готівкових коштів для зняття, який становить 300 євро в день на людину в кожній кредитній установі. При цьому, якщо гроші не знімаються протягом дня, їх можна перевести в готівку на наступний у добавок до суми наступного дня. Тобто, якщо 300 євро не зняти сьогодні, завтра можна буде зняти вже 600 і так далі.

Що стосується безготівкових переказів, то вони за загальним правилом заборонені. Це стосується в тому числі платежів за кордон. Винятками з цього правила є такі операції :

1) Операції по операціях, які підпадають під звичайну підприємницьку діяльність клієнта банку. Такі операції клієнт повинен підтвердити. Відносно порядку підтвердження платіжної операції діють наступні правила:

a) платіж до 5000 євро на день не підпадає під обмежувальні заходи ;

b) платіж від 5001 євро до 200000 євро підлягає схваленню з боку контролюючих органів, рішення має бути прийнято протягом 24 годин і залежить від запасів ліквідності кредитного інституту ;

c) платіж від 200001 євро і вище підлягає попередньому схваленню з боку контролюючих органів, також залежить від запасів ліквідності кредитного інституту, але для цієї категорії платежів уже не встановлюється будь-яких часових обмежень на прийняття контролюючими органами рішень.

2) Платежі по заробітній платі роботі при наданні підтверджуючих документів.

3) Платежі на проживання та на навчання до 5000 євро на квартал, перераховані за кордон особі, яка є родичем резидента Кіпру першого ступеня і проходить за кордоном навчання. Платіж повинен супроводжуватися наданням підтверджуючих документів.

4) Платежі за кордон через дебетові чи кредитні картки не дозволяються при перевищенні ліміту в 5000 євро на місяць у кожному кредитному інституті.

Тимчасові обмеження на зняття коштів з банківських вкладів

Обмеження торкнулися в тому числі і банківських депозитів:

• Так, забороняється дострокове востребование вкладів до закінчення термінів їх дії (за винятком випадків, коли кошти використовуються для погашення кредиту в тому ж кредитному інституті).

• При закінченні терміну дії вкладу найбільша сума (5000 євро або 10 % від суми вкладу) або перекладається на поточний рахунок, або розміщується як новий строковий вклад (за вибором вкладника).

Разовий податок на депозити

Найбільш скандальною і обговорюваної заходом став введений разовий податок на депозити (під якими в більшості випадків розуміються і залишки на розрахункових рахунках), застосовуваний до депозитів, сума яких перевищує 100000 євро (так звані незастраховані депозити). Податок торкнувся виключно депозитів, розміщених у банках Cyprus Popular Bank (Laiki bank) і Bank of Cyprus. Коротко про структуру цієї міри.

Laiki Bank буде розділений на «хороший банк» і «поганий банк». Діяльність «поганого банку» буде зводиться до мінімуму і в кінцевому рахунку він закриється. «Поганий банк» отримає незастраховані вклади (всі понад 100.000 Євро), а також прострочені кредити. Згідно з домовленостями незастраховані вкладники несуть ризики збитків, тобто з депозитів таких вкладників можуть бути зняті гроші, якщо того вимагатиме фінансове становище «поганого банку».

«Хороший банк» буде поглинений / об'єднаний з Bank of Cyprus. Частина незастрахованих вкладів (37,5 % від сум депозитів, що перевищують 100 000 євро) в Bank of Cyprus буде конвертована в акції. На частину (22,5 %) не будуть нараховуватися відсотки. На інші 40 % вони будуть нараховуватися

Всі вкладники із засобами менше 100.000 євро будуть повністю застраховані відповідно до законодавства ЄС.

У зв'язку зі сформованою ситуацією виникає цілком закономірне питання : «Що робити ?».

оперативні заходи

Відкриття рахунків за межами Кіпру

У силу жорстких обмежень за операціями в кіпрських банках і невизначеності відносно подальшого розвитку подій багато компаній розглядають можливість відкриття рахунків за межами Кіпру. Основними юрисдикціями розглядаються Сінгапур, Латвія, Люксембург, Гонконг, Ліхтенштейн і ряд інших. При відкритті рахунків необхідно враховувати «жорсткість» та швидкість процедури прийняття клієнта, види і розмір оплати послуг банку, наявність угод, що дозволяють державним органам отримувати інформацію про операції по рахунку, стабільність юрисдикції, її міжнародний рейтинг в частині прийнятності для банків країн - партнерів та відгуки про роботу конкретного банку. Різні опції мають свої переваги і недоліки. У будь-якому випадку діяльність компанії з однієї юрисдикції з використанням рахунків в іншій це тимчасова міра, яка не може стати повноцінною постійною практикою.

Виведення коштів з кіпрських банків

У тій частині, в якій грошові кошти не постраждали від примусової конвертації в інші інструменти і вилучення, зберігаються обмеження щодо їх використання. Багато компаній розглядають можливість виведення грошових коштів з Кіпру для більш вільного розпорядження ними. Для цього необхідні рахунку та / або компанії за межами Кіпру з реальних угод, що вимагають оплати з кіпрських рахунків. Можлива також редоміціляція кіпрських компаній в інші країни ЄС. У силу принципу свободи руху капіталу як одного з фундаментальних економічних принципів ЄС це може бути однією з ефективних заходів щодо забезпечення можливості переведення коштів з Кіпру в інші країни ЄС.

стратегічні заходи

Заперечування законності прийнятих заходів з вилучення та примусового обміну грошових коштів

Суть багатьох заходів зводиться до конфіскації частини грошових коштів, що, звичайно ж, порушує права їх власників. Існує цілий ряд інструментів захисту їх інтересів. Кіпр має ряд угод про захист інвестицій, які можуть ефективно захистити інтереси інвесторів. Є також багатосторонні угоди, в яких бере участь Кіпр. Розумно очікувати появи нових справ проти Кіпру в Суді ЄС та Європейському суді з прав людини.

Крім того, захист в окремих випадках можуть забезпечити багатосторонні угоди, підписані Кіпром, наприклад, Конвенція про заснування Багатостороннього агентства по гарантіях інвестицій.

списання збитків

Збитки, понесені українськими інвесторами, в ряді випадків можна буде відняти з податкової бази. Однак це буде простіше зробити щодо вилучених грошових коштів, ніж збитків від зниження вартості отриманих у вигляді компенсації за втрачені кошти цінних паперів. Для цього, швидше за все, буде потрібно ініціація судової процедури стягнення грошових коштів для отримання судового рішення про неможливість такого стягнення. Згодом таке судове рішення можна буде використовувати як документів, що підтверджують обгрунтованість списання кіпрських активів у вигляді збитків.

Подібні дії, безумовно, вимагають зіставлення витрат і переваг, до яких такі дії призводять.

Зміна корпоративної структури

Продовження використання деяких видів підприємств, особливо фінансових компаній, компаній - власників інтелектуальної власності, в контексті ситуації, що склалася буде менш обгрунтованим з точки зору бізнес - логіки та ділової практики, підкреслюючи податковий ефект як основний мотив використання кіпрських компаній. У цій ситуації більш логічним і захищається перед можливими претензіями податкових органів буде зміна корпоративної структури з перекладом функцій фінансових та ряду інших компаній в юрисдикції, в яких розміщення таких компаній буде розумним з точки зору бізнес - логіки. Звичайно ж, такі рішення повинні бути добре придумані і прораховані з точки зору впливу на існуючі контракти, інші частини групи, положень угод про уникнення подвійного оподаткування з Україною, правових та податкових режимів альтернативних юрисдикцій та інших міркувань.

не панікувати

Оцінка ситуації на Кіпрі різними експертами досить широка - від нереально позитивною «нічого серйозного не трапилося» до панічної «все пропало». Безумовно, те, що трапилося, не має прецедентів. Фактично ЄС за мовчазної підтримки Росії змусив одну з найбільших у світовому масштабі фабрик схем податкової мінімізації самостійно зруйнувати імідж центру збереження і захисту активів, де - факто не залишивши Кіпру іншого вибору, ніж чим конфіскувати значну частину осіли на острові в результаті імплементації різних схем активів. І мабуть, це ще не кінець історії - на черзі торгівля з приводу розкриття бенефіціарів таких структур в обмін на фінансову допомогу та інші необхідні зараз Кіпру заходи.

Саме ця невідомість разом з тим, що вже відбулося, сильно насторожує і стимулює до еміграції з Кіпру східноєвропейських бізнес - структур. Що виглядає досить логічно. Так, для відкриття банківських рахунків люди вибирають Латвію, Сінгапур, Гонконг, Люксембург. Запускаються процеси бізнес - реструктуризації з використанням таких юрисдикцій, як Мальта або Джерсі. Багато хто розглядає Нідерланди і Люксембург як альтернативні юрисдикції для холдингових, ліцензійних та фінансових компаній. Однак тут слід бути обережним і не поспішати. Тим більше, що сталося - те сталося. А ось поспішні дії можуть призвести до незадовільних результатів. Кожна юрисдикція має свої особливості, які важливо враховувати. Причому ці особливості можуть бути абсолютно різними, від проблем з конфіденційністю у Латвії до проблем різниці в часі з Сінгапуром. Тільки облік максимальної кількості подібних факторів дозволить вам прийняти найбільш правильне рішення.

Ми будемо продовжувати тримати вас в курсі подій і будемо раді відповісти на ваші запитання.

Рустам Вахітов,

партнер International Tax Associates B. V.